Храм Святого Андрія (Костел і монастир бернардинів)

Комплекс монастиря та костелу Бернардинів, що знаходиться у Львові на площі Соборній, без сумніву можна назвати одним з найдавніших храмових комплексів Львова.
На місці сучасної споруди дерев’яний монастир було збудовано у XV столітті. Згадку про перший, дерев’яний, бернардинський костел знаходимо у 1460 році. Гроші на початок будівництва пожертвував львівський староста Анджей Одровонж зі Спрови (виділено земельну ділянку біля Галицької брами, споруджено невеликий дерев’яний монастир з каплицею св. Андрія).

Літографія Карла Ауера “Бернардинський костел і монастир” (тепер церква св. Андрія)(1837-1838)

1. Чернечий орден бернардинців (францисканців обсервантів) осів у Львові у 1460 р. Фундатором монастиря був подільський воєвода та львівський староста Андрій Одровонж.

2. Перший монастир, зведений у 1460 р., згорів через 4 роки – у 1464 р. Другий монастир також згорів –у 1509 р.


Бернардинський костел та колона зі святим Йоаном з Дуклі.

3. Проект нового монастиря виконав Павло Римлянин. Новий монастирський комплекс був зведений у 1600-1630 рр. і мав виконувати оборонні функції.

4. При монастирі діяло декілька братств, зокрема братство Поясу Св. Франциска (1464 р.), Св. Анни (1583 р.) та Св. Михаїла (1596 р.).


Костел Святого Андрія ордену бернардинців. Фото до 1939 року

5. У монастирі перебувала значна кількість ченців: 73 у 1549 р., 73 у 1615 р. та 61 станом на 1772 р. Однак, вже у 1815 р. у монастирі перебувало лише 19 ченців.


6. Під час касаційних реформ цісаря Йосифа ІІ (1780-1790 рр.) 27 січня 1785 р. було видано указ про закриття монастиря, однак стараннями тогочасного провінціала ордену о. Владислава Гейна дію документу було скасовано. Хоча було конфісковано багату бібліотеку, частину якої вдалось викупити. Решту вивезено до Відня, а також передано на користь університетської бібліотеки.


Площа Бернардинська, 1942 рік

7. У 1784 р. частину монастирських приміщень було передано під новостворений Архів гродських та земських актів. Зараз це Центральний державний історичний архів України, м. Львів. У архіві зберігаються документи починаючи з XII ст.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
НАШІ ЕКСКУРСІЇ
Якщо подрожувати з Києва дніпропетровською трасою до Кременчука, чи далі на південь, недалеко за широким гирлом Сули, що є кордоном Черкаської та Полтавської областей, радив би зробити невеличку зупинку в селі Іванівка Семенівського району. Знаходиться село трохи в стороні від Продовження
Вся серія “Львів непопсовий” завдячує двом моїм відкриттям, вже згаданому раніше будинку на Жовківській рогатці та атракції, про яку піде мова сьогодні. Що цікаво, свого часу, побачивши зображення цієї ренесансної вежі у Романа Бречка чи то на малюнку у першому виданні Продовження
Пробій — один з небагатьох карпатських водоспадів, до якого не треба далеко їхати: знаходиться він у самому серці м. Яремче. Дорогою на яремчанський ярмарок ви обов’язково пройдете вузьким мостом, під яким гуде Пробій – чи не найповноводнійший каскадний водоспад Продовження