Палац Дуніковського

  Палац Дуніковського, а сьогодні це другий корпус Національного музею у Львові. Вілла була зведена у 1897–1898 рр. В ті часи вулиця мала назву Мохнацького і була вибрана професором Львівського університету Емілем Дуніковським для побудови свого маєтку. Проектом палацу займався Владислав Рауш, польський архітектор, який у свій час навчався у Політехнічній школі у Львові. У 1911 р. Дуніковський продає віллу Андрею Шептицькому. З цього часу починається історія Національного музею. Спочатку у музеї налічувалося 10 тис. предметів. Наразі в музеї вже понад 100 тис. експонатів. У 1905 р. Шептицький заснував Церковний музей та в грудні 1913 р. видає акт, згідно з яким науковій фундації “Церковний музей” надавалася назва “Національний музей. Ювілейна наукова фундація галицького Митрополита Андрея Шептицького”. Адреса: вул. Драгоманова, 42


 

 Сьогодні мова йтиме про приміщення Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові .
 

 
Більшість туристів певно скажуть, що знають, де знаходиться Національний музей, ще б пак, проминути будівлю за адресою проспект Свободи, 20 важко. Розміщений поміж Оперою та вернісажем, Преображенським собором, вулицею Вірменською, нинішній головний корпус Національного музею лежить на жвавому туристичному шляху. Бодай табличку, та й зауважували :)
Саму будівлю було зведено упродовж 1898-1904 років за проектом архітекторів В.Марконі та К.Яновського для художньо-промислового музею. В радянський час там містився музей Лєніна. І лише у 1991 році сюди перевезли частину експозиції тодішнього Музею українського мистецтва.
Але щось я відволікся. Звісно ж, мова йде не про будівлю на Свободи,20.
Колись головний і єдиний, а тепер другий корпус Національного музею у Львові, що міститься у розкішній віллі кінця 19 ст., захований на тихій вуличці Драгоманова (номер 42), фактично під схилами Цитаделі. Віллу було зведено 1897-98 рр. на тодішній вулиці Мохнацького за проектом архітектора Владислава Рауша на замовлення професора Львівського університету Еміля Дуніковського (1855-1924), геолога, географа та мандрівника.
Еклектична чи то пак необарочна вілла, щедро прикрашена маскаронами, скульптурами богів та херувимів, декором з грифонів, левів, мушль etc створює напрочуд торжественний і піднесений настрій. Разом з тим таке розмаїття зовнішньої оздоби не викликає почуття надмірності, помпезності чи просто несмаку.
Але у 1911 році Дуніковський віллу продав. Купив її не хто інший, як митрополит Андрей Шептицький для потреб заснованого ним у 1905 році Церковного музею. До часу музей містився при митрополії на території собору Св.Юра, але розширення колекції потребувало нового, більш пристосованого приміщення.
Того ж року, а конкретно 11 липня 1911 року митрополит видає акт, згідно з яким науковій фундації “Церковний музей” надавалася назва “Національний музей. Ювілейна наукова фундація галицького Митрополита Андрея Шептицького”. Основне призначення музею було доведення самобутності, піднесення і розвитку української культури. Галицьке Намісництво офіційно визнало право на існування фундації.
Експозицію музею було відкрито 13 грудня 1913 року. Основу фондів складали матеріали фундатора, який подарував загалом близько 10 тис. предметів і утримував музей переважно за власний кошт. Того ж 1913 року митрополит заповів музей у власність українського народу.
У 1930 р. зібрання нараховувало понад 80 тис. предметів. У 1945 р. музей поповнився збірками закритих радянською владою музеїв. Перейменований на Львівський музей українського мистецтва. В 50-х із музею було вилучено до спецфонду понад 4 тис. книжок, до архіву МДБ – 138 томів і тек рукописів, вивезено і спалено 2,5 тис. творів мистецтва. З 1991 відновлено назву “Національний музей у Львові. Науково-мистецька фундація митрополита Андрея Шептицького”.
У музеї зберігається одне з найбільших в Україні зібрань образотворчого мистецтва, яке включає майже 117 тис. предметів основного і близько 50 тис. предметів науково-допоміжного фонду. Серед них – найбільша в Україні збірка українських ікон 14 – 18 ст. (понад 4 тис. творів); унікальна колекція наскрізної дерев’яної різьби; колекція рукописів 11 – 16 ст.; рідкісна колекція народної сакральної скульптури; збірка гравюри 17 – 18 ст.; малярства і скульптури 18 – 19 ст.
Нині корпус на Драгоманова, 42 зачинений на ремонт. Ледве не вирвалося «на жаль», але все ж таки – на щастя, сподіваємося, що попсована роками будівля колишньої вілли Дуніковського буде скоро відреставрована і знову прийматиме відвідувачів. Тоді може і з’явиться репортаж з фото інтер’єру та експозиції.
Дістатися вілли просто. Від площі Міцкевича проспектом Шевченка до кінця вулиці. Біля пам’ятника Грушевському беремо напрям на Миколаївський костел, лишаємо костел ліворуч і піднімаємося вулицею Драгоманова угору. Вілла стоїть по вулиці праворуч, втім не зауважити її буде складно.
скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
НАШІ ЕКСКУРСІЇ
Якщо подрожувати з Києва дніпропетровською трасою до Кременчука, чи далі на південь, недалеко за широким гирлом Сули, що є кордоном Черкаської та Полтавської областей, радив би зробити невеличку зупинку в селі Іванівка Семенівського району. Знаходиться село трохи в стороні від Продовження
Вся серія “Львів непопсовий” завдячує двом моїм відкриттям, вже згаданому раніше будинку на Жовківській рогатці та атракції, про яку піде мова сьогодні. Що цікаво, свого часу, побачивши зображення цієї ренесансної вежі у Романа Бречка чи то на малюнку у першому виданні Продовження
Пробій — один з небагатьох карпатських водоспадів, до якого не треба далеко їхати: знаходиться він у самому серці м. Яремче. Дорогою на яремчанський ярмарок ви обов’язково пройдете вузьким мостом, під яким гуде Пробій – чи не найповноводнійший каскадний водоспад Продовження